Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe wydarzenia

Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Nasze oddziały

Statuetki św. Kamila dla osobistości wybitnych i działających społecznie

Elżbieta Seferowicz, Maria Barbara Mazurek i Stowarzyszenie Miserocordia to tegoroczni lauretaci zabrzańskiej nagrody św. Kamila. Najważniejsze, miejskie wyróżnienie, które nosi imię patrona Zabrza, ma charakter honorowy. Statuetki "Kamilków" wręczone zostały podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym już po raz dziewiąty.

Wyróżnienie św. Kamila jest przyznawane osobom, które swoją działalnością społeczną zyskały wdzięczność i szacunek mieszkańców Zabrza. Statuetką św. Kamila nagradzane są również instytucje, organizacje i stowarzyszenia, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta i jego międzynarodowego znaczenia - wyjaśnia Andrzej Wilk z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

W tym roku tradycyjne statuetki świętego trzymającego w ramionach chorego i potrzebującego trafiły w ręce trzech kobiet. Jak podkreśliła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik - wyjątkowych kobiet, które swoją energią, życzliwością i ofiarnością mogłyby obdzielić wiele osób.

Jak się okazało również - charakteryzujące się wielką skromnością. Elżbieta Seferowicz, przypomnijmy, jest lekarką - dermatologiem i wenerologiem. W wyborach do Sejmu Kontraktowego została wybrana posłanką z okręgu śląskiego. W latach 80. ubiegłego stulecia działała w podziemiu solidarnościowym. - Nie zasłużyłam na tyle ciepłych słów i tak piękne wyróżnienie - mówi Elżbieta Seferowicz. - Jest to dla mnie zobowiązanie do dalszej działalności - podkreśla laureatka.

Maria Barbara Mazurek jest związana z Hospicjum Domowym w Zabrzu. Zaś w imieniu stowarzyszenia Misericordia, nagrodę odebrała założycielka organizacji - dr Krystyna Rożek-Lesiak.

Laureatami nagrody byli dotąd m.in.: prof. Bżena Hager-Małecka, o. Andrzej Chorążykiewicz, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Witold Żdanowicz, dr Zygfryd Wawrzynek, prof. Bolesław Pochopień, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, "Caritas" Diecezji Gliwickiej, dr Krystyna Rożek-Lesiak, Diakonia Ewangelicka oraz prof. Lech Poloński, dr Zbigniew Nawrat i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Źródło: Dziennik Zachodni

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się